Filozoficzna w naszej szkole

liceum_stevensona_filozofia
Filozofia w naszej szkole to przede wszystkim zdobycie umiejętności niezbędnych do krytycznego spojrzenia na współczesną rzeczywistość, to nauka poprawnego myślenia, sensownego mówienia, dorzecznego pisania i dogłębnego czytania. 
 

Poznając filozofię w naszej szkole, dowiadujemy się, że nie stanowi ona jedynie zbioru systematycznych teorii czy poglądów dotyczących dobra, zła, prawdy, umysłu, piękna i innych podobnych pojęć, stworzonych lub analizowanych przez znanych myślicieli. Z pewnością zetkniemy się z pewnymi koncepcjami, poznamy ich treść, założenia oraz konsekwencje, jednak nie po to, żeby je „zakuć, zaliczyć i zapomnieć”, ale po to, by zdobyć niezbędną wiedzę filozoficzną, dzięki której będziemy mogli szerzej i pełniej patrzeć na świat oraz skuteczniej unikać błędów w myśleniu, mówieniu, pisaniu i czytaniu. W ten sposób zdobędziemy także umiejętność  sensownego rozstrzygania moralnych dylematów dnia codziennego.

Filozofia w naszej szkole bowiem to przede wszystkim nauka sztuki krytycznego i rzeczowego myślenia w oparciu o dorobek i błędy autorów minionych wieków, jak również współczesnych twórców rozważających kwestie filozoficzne. 

Biorąc pod uwagę wyżej zarysowane cele, najpierw będziemy poznawać najważniejsze pytania filozofii, uczyć się na nie odpowiadać, zwracając uwagę na to, że nie są to czysto teoretyczne kwestie, ale problemy, które dotyczą lub mogą dotyczyć nas samych. Następnie będziemy uczyć się stosować narzędzia sztuki prawidłowego myślenia, czyli logiki, w analizie tekstu, a także w obronie przed manipulacją, z jaką mamy do czynienia np. w różnego rodzaju mediach. Logikę będziemy poznawać jako skuteczne narzędzie niezbędne w każdej dziedzinie wiedzy i życiu codziennym. Na koniec poznamy dorobek filozofów starożytnych, średniowiecznych, nowożytnych oraz współczesnych; bogactwo treści i szeroką gamę wielu możliwych rozwiązań dylematów natury filozoficznej i etycznej. 

Filozofię będziemy poznawać przede wszystkim w trakcie warsztatów, jak również w formie dyskusji, pracy z tekstem źródłowym, różnego rodzaju eksperymentów, ćwiczeń z zakresu logiki czy niezbędnych wprowadzeń w formie wykładu. Będziemy także uczestniczyć w debatach i konferencjach naukowych. Będziemy w końcu w ramach lekcji filozofii realizować projekty. 

Filozofia w naszej szkole to nie tylko przygotowanie do matury czy Olimpiady Filozoficznej, to przede wszystkim zdobycie umiejętności niezbędnych do krytycznego spojrzenia na współczesną rzeczywistość, to nauka poprawnego myślenia, sensownego mówienia, dorzecznego pisania i dogłębnego czytania. 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
ZGŁOŚ UDZIAŁ W REKRUTACJI
gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności